Dziś jest wtorek, 16.07.2019, imieniny Mariki, Benity
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Dzień pełen atrakcji…

Dzień pełen atrakcji…

Dzień pełen atrakcji…

W dniu 6 czerwca br. uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej w Malanowie pod opieką swoich nauczycieli: p. I. Bartczak-Klimek, p. U. Kamińskiej oraz p. J. Muszalskiej odbyli wycieczkę do malowniczego Russowa, aby odbyć tam lekcje: języka polskiego oraz historii.

W Russowie, niewielkiej wiosce koło Kalisza na południu Wielkopolski, znajduje się Dworek Marii Dąbrowskiej, stanowiący dziś oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

To właśnie w tym dworku, jak czytamy w dostępnych źródłach, słynna pisarka Maria Dąbrowska urodziła się i spędziła dzieciństwo oraz młodość. W tym czasie ojciec pisarki zarządzał dworkiem, a jegoprawni właściciele przebywali we Francji. Russów - wieś rodzinna pisarki przedstawiona jest w jej dziełach, np. w: "Noce i dnie", "Ludzie stamtąd" czy "Nasz dom".

Po śmierci pisarki w odbudowanym dworku utworzono Muzeum Marii Dąbrowskiej, w którym można zobaczyć, jak wyglądały: panieński pokój pisarki, pokój ojca Szumskiego, salon, kuchnia dworska czy sypialnia. Jedna izba poświęcona jest filmowej ekranizacji "Nocy i dni", znajdują się tutaj kostiumy, fotografie itp.

Dworek w Russowie otacza malowniczy park, w którym powstał obecnie niewielki Skansen Etnograficzny z cennymi obiektami drewnianymi z Ziemi Kaliskiej.

        Kolejnym etapem naszej wycieczki był Kalisz, na lekcję przyrody udaliśmy się do Parku Miejskiego, aby podpatrywać jego mieszkańców. Fauna i flora tych „zielonych płuc” Kalisza jest bardzo bogata i urozmaicona, to niezwykle urokliwe miejsce. Pomocne w wyprawie są liczne tablice informacyjne oraz wyznaczone ścieżki, sprzyjała nam także  letnia pogoda.

Spacer zakończył się tuż przed budynkiem Teatru im. W. Bogusławskiego, gdzie czekała nas kolejna atrakcja-przedstawienie pt. „Kopciuszek”, trzeba wspomnieć, że świat teatru był nam bliski w bieżącym roku szkolnym, bo to dla piątoklasistów druga, po TeatrzeMuzycznym  w Łodzi, wizyta. Cieszymy się, że nasi uczniowie w „dobie internetu” cenią sobie bezpośredni kontakt z aktorem i sztuką teatralną.

        Bogaci w liczne doznania udaliśmy się do Galerii „Amber”, gdzie w strefie restauracyjnej wycieczkowicze uraczyli się posiłkiem odpowiadającym Ich apetytom. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do  Malanowa.

                                                                                                          Wychowawcy klas piątych:

                                                                                                                    I. Bartczak-Klimek

                                                                                                                    J. Muszalska

 

 Galeria zdjeć


Pozostałe aktualności