Dziś jest poniedziałek, 17.06.2019, imieniny Laury, Alberta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie

Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie

Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia.

Kierują one wzrok w stronę przebytej drogi.

                                                       Christian Schultz

       Obchody jubileuszu naszej szkoły rozpoczęły się 13 grudnia 2018 roku mszą świętą, na którą uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi udali się do kościoła parafialnego. Uroczyste nabożeństwo zostało odprawione przez księdza prałata Stanisława Płaszczyka.

       Część oficjalna uroczystości nastąpiła w budynku szkoły przy ulicy Szkolnej 14, gdzie po wprowadzeniu sztandarów i wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, pan dyrektor Marek Nowicki powitał przybyłych gości, którzy przyjęli zaproszenie i zechcieli uświetnić tę uroczystość swoją obecnością. Na uroczystość przybyli: pan Jerzy Szukalski-reprezentujący Urząd Marszałkowski, pani Zofia Gruszczyńska-radna Powiatu Tureckiego, pan Ireneusz Augustyniak wójt gminy Malanów, pan Karol Płóciennik przewodniczący Rady Gminy Malanów, pan Jerzy Frątczak zastępca przewodniczącego Rady Gminy, pan Błażej Maleta- starszy wizytator KO w Poznaniu, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk-proboszcz parafii,  pan Michał Grzelak- komendant powiatowej policji w Turku, pani Jolanta Cajdler reprezentująca RBS w Malanowie, pani Katarzyna Gorgolewska-Erkiet-kierownik CUW, dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu gminy Malanów: pani Beata Myszyńska, pani Iwona Krajewska, pani Renata Binkowska, pani Agnieszka Mozio, pani Alicja Maciejewska-dyrektor GOPS, pani Małgorzata Przygońska dyrektor CKiBP, pan Antoni Rosiak-prezes OSP, pan Janusz Frątczak-przewodniczący RR wraz z zarządem, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz przyjaciele szkoły: państwo Małgorzata i Jerzy Kubaccy, państwo Teresa i Czesław Dopieralscy, państwo Ewa i Krzysztof Ogrodowczykowie, państwo Wioletta i Sławomir Jakubowscy, państwo Urszula i Zbigniew Lamentowie oraz lokalne media.

       Pan dyrektor Marek Nowicki w swoim wystąpieniu do zgromadzonych podkreślił, że rok 2018 przyniósł dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dlatego tak ważne jest, podkreślił pan dyrektor, wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach następnym pokoleniom Polaków.

       W dalszej kolejności dyrektor szkoły zaprosił do obejrzenia montażu słowno-muzycznego, który miał przypomnieć i przybliżyć genezę i okoliczności jedynego w naszej historii zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Nad przygotowaniem programu artystycznego czuwały panie: Izabela Bartczak-Klimek oraz Magdalena Nowicka, oprawę muzyczną przygotowała pani Katarzyna Tomczyk, odświętna scenografia była autorstwa pani Emilii Stefaniak i Jacka Stasinczuka, perfekcyjne nagłośnienie przygotowała firma Music World. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że do obchodów jubileuszu włączyła się cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Malanowie, a także nasi szkolni absolwenci.

       Po chwilach wzruszenia nad wydarzeniami utrwalonymi w tekstach poetyckich i pieśniach patriotycznych, a wszystko za sprawą naszego Patrona szkoły-Powstańców Wielkopolskich, nadszedł czas na wspomnienia o Jubilatce. Nasi konferansjerzy Patrycja i Mateusz z powagą zaprezentowali historię szkoły.

       Rodowód naszej szkoły sięga roku 1946, a obecny budynek został oddany do użytku 22 grudnia 1968 r. Przed drugą wojną światową oraz w okresie jej trwania, w latach 1939-45, nauka na terenie wsi Malanów odbywała się w prywatnych domach, uczyło zaledwie dwóch nauczycieli. Po zakończeniu wojny na budynek szkolny przeznaczono były dworek szlachecki rodziny Doruchowskich.

       Ważnym wydarzeniem w rozwoju szkolnictwa na terenie gminy Malanów było oddanie do użytku nowego obiektu szkolnego, które miało miejsce 22 grudnia 1968 roku. Wcześniej 20 lipca szkoła otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich.

   W tym okresie funkcje kierownicze pełnili: pan Zygmunt Pełczyński, pan Józef Bocian, pan Ignacy Kurpik, pan Leszek Pełczyński, pan Jan Warzych, pan Kazimierz Nowicki, pani Bogusława Nowicka, pani Kazimiera Filipowicz, pani Janina Kurpik.

       W ciągu 50 lat prace w naszej placówce podjęło 118 pracowników, a 3487 absolwentów opuściło jej mury.

       Jesteśmy dumni, że nasza szkoła w ciągu wszystkich okresów jej istnienia miała szczęście do dobrego i ustabilizowanego zespołu pracowników oraz dyrekcji, która kompetentnie kierowała tym zespołem, wypełniając swe obowiązki z największym oddaniem. Wraz z nim szkołę współtworzyli nauczyciele, w większości dzisiejsi emeryci. Byli z tą szkołą związani dłużej lub krócej, Ale jedno jest pewne – każdy z nich zostawił tu cząstkę siebie, swój ślad, i właśnie, dlatego zasługują dziś na szacunek, wdzięczność i pamięć. Minutą ciszy uczczono pracowników, których nie ma już wśród nas.

       Padły także ciepłe słowa pod adresem uczniów naszej szkoły, którzy rozsławiają jej imię, osiągając czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych na szczeblu gminnym i powiatowym oraz bardzo dobre wyniki w konkursach ogólnopolskich. Absolwenci tej szkoły pełnią ważne funkcje społeczne, zajmują wysokie stanowiska i kierują różnego rodzaju instytucjami.

       Bardzo ważnym wydarzeniem z życia szkoły był jubileusz 40-lecia, kiedy szkoła otrzymała sztandar.

       W kolejną część uroczystości wprowadził zgromadzonych pan dyrektor Marek Nowicki, zwracając się do szanownych gości, drogich nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły oraz rodziców. Pan dyrektor podkreślił, że przez te 50 lat wszyscy z oddaniem i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, pomagali nam podejmować wszelkie działania, abyśmy mogli cieszyć się dniem dzisiejszym i z radością wracać wspomnieniami do przeszłości. Pan Marek Nowicki podziękował za przyjazną, otwartą i bezpieczną szkołę-szkołę z tradycjami.

       Jubileusz jest okazją do gratulacji, podziękowań i życzeń, zatem głos oddano zaproszonym gościom. Wystąpili: pan Ireneusz Augustyniak-wójt gminy Malanów wraz z panem Karolem Płóciennikiem- przewodniczącym RG, pan Jerzy Szukalski-przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, który podarował szkole flagę powstańczą na stulecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz odczytał list gratulacyjny pani Marszałek Urzędu Marszałkowskiego- Marzeny Wodzińskiej. Następnie głos zabrała pani Zofia Gruszczyńska-radna Powiatu Tureckiego, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk oraz pani Jolanta Cajdler- przedstawicielka RBS w Malanowie, odczytując lis gratulacyjny pana Jana Tygielskiego- prezesa RBS, w dalszej kolejności głos oddano panu Michałowi Grzelakowi komendantowi powiatowemu Policji w Turku, jako ostatni wystąpił pan Błażej Maleta-wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu delegatura Konin.

       Po wyprowadzeniu sztandarów przez poczty sztandarowe, dyrektor szkoły pan Marek Nowicki, podziękował serdecznie za udział w uroczystości i zaprosił do pamiątkowych wpisów w wystawionej księdze oraz do zwiedzania szkoły.

                                                                                                                             I B-K

 Galeria

          

                                                                          

 

 

      

 


Pozostałe aktualności