Dziś jest poniedziałek, 20.05.2019, imieniny Bazylego, Bernardyna
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Lekcja w poszukiwaniu jesieni w lesie

Lekcja w poszukiwaniu jesieni w lesie

Lekcja w poszukiwaniu jesieni w lesie

   Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy trzeciej w dn. 1 października 2018r. pojechali do Centrum Edukacyjnego „Las Winiarski” w Kaliszu pod opieką wychowawczyni E. Andrzejczak. Celem wycieczki było obserwowanie i doświadczanie przyrody podczas „zielonej lekcji”. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć.
   Najpierw odbyła się lekcja w salce dydaktycznej, którą prowadził pan leśniczy Tomasz Czerniak. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat fauny i flory leśnej, znaczenia lasu dla człowieka. Ciekawą opowieść wzbogaciła prezentacja multimedialna i karty pracy. Pan Tomasz obdarował każdego ucznia torbą z pamiątkami, które będą dzieciom przypominały wspaniałą przygodę w lesie. Dzieci z radością oglądały książeczkę o lesie, drewniane puzzle, ołówki, długopisy, linijkę i inne gadżety z logo Nadleśnictwa Kalisz. Pan leśniczy wzbogacił naszą biblioteczkę klasową o ciekawe książki i czasopisma. Potem oglądaliśmy gabloty np. ze szkodnikami drzew, nasionami i owocami wybranych roślin, motylami dziennymi i nocnymi. Ogromne zainteresowanie dzieci wzbudziły wypchane zwierzęta leśne np. lis, borsuk, kuna, zając, bażant, które dzieci mogły pogłaskać i poczuć rodzaj sierści czy piór.
   Następnie spacerując ścieżką dydaktyczną obserwowaliśmy naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Pan leśniczy odpowiadał o różnych okazach przyrodniczych. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając, dotykając i oglądając ciekawe ekspozycje przedstawione na tablicach, np. leśne ssaki, ptaki, gatunki drzew iglastych i liściastych, instrumenty drewniane. Przyglądaliśmy się martwemu drzewu i okazało się, że ma wielu mieszkańców m.in.: grzyby, młode rośliny, mrówki i inne owady. Widzieliśmy też paśnik i domki dla ptaków. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Podczas spaceru dzieci zbierały jesienne dary: liście, szyszki, żołędzie, patyki, nasiona. Zgromadzony materiał przyrodniczy wzbogacił kącik tematyczny i będzie inspiracją do tworzenia prac plastycznych o tematyce jesiennej.
   Następnie udaliśmy się pod wiatę, gdzie czekał na nas posiłek – pieczone ziemniaki i kiełbaski. Z apetytem zjedliśmy przygotowany przez pracownika leśnictwa posiłek. Ponownie udaliśmy się do salki na podsumowanie naszego pobytu. Na koniec dzieci wręczyły panu leśniczemu „Podziękowanie” i wykonane własnoręcznie upominki. Podczas wycieczki wszystkim dopisywały świetne humory. Uczniowie integrowali się w czasie wspólnego posiłku, wykonywania zadań, spaceru po lesie i odkrywania przyrody. Wycieczka była bardzo udana zarówno pod względem dydaktycznym, jak i wychowawczym.
   Uczniowie i wychowawczyni serdecznie dziękują panu leśniczemu Tomaszowi Czerniakowi za okazaną pomoc w organizacji wycieczki. Była to świetna okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.

                                                                                                                          Emilia Andrzejczak

GALERIA ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności