Dziś jest poniedziałek, 06.07.2020, imieniny Dominiki, Gotarda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Na wycieczce w Biskupinie i Kruszwicy, czyli podróż w czasie … o tysiąc lat wstecz…

Na wycieczce w Biskupinie i Kruszwicy, czyli podróż w czasie … o tysiąc lat wstecz…

Na wycieczce w Biskupinie i Kruszwicy,  czyli podróż w czasie … o tysiąc lat wstecz…

            Nowy rok szkolny  uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Malanowie, rozpoczęli już w pełni. Za nimi już pierwsze dni nauki, pierwsze sprawdziany i pierwsza wycieczka, na którą wybrali się do Biskupina i Kruszwicy, w dn.:17.09.2019r. Była to wyjątkowa wycieczka, ponieważ przeniosła w czasie o całe tysiąc lat wstecz i pozwoliła na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało wówczas życie.

             Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski, został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. W rezerwacie dzieci podziwiały obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, osadę obronną na półwyspie, wioskę piastowską, a także Chatę Pałucką – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków. Ta „podróż w czasie”, pozwoliła dzieciom zobaczyć jak wyglądało życie w Polsce u samych początków państwowości. Dzieci mogły podglądać pracę garncarza, sprawdzić jak wyglądał proces powstawania ubrań – przędzenie nici, farbowanie i tkanie. Poznawały tajemnice dawnej kuchni i wczesnośredniowiecznych dań. Przy pracy widziały snycerza, mincerza, rogownika, a także wędrownego jubilera i ozdoby jakie wytwarzano z brązu i srebra, nie tylko na terenach Słowiańszczyzny, ale także Skandynawii i Rusi.

         W wiosce, dzieci natknęły się również na książęcych wojów, którzy czuwają nad jej bezpieczeństwem i nad tym, aby do grodu trafiała odpowiednia ilość dóbr. Chłopcy z podziwem obserwowali zaprezentowany przez nich pokaz walk. Wszystko to umilały dźwięki wczesnośredniowiecznych instrumentów muzycznych.. Kolejną atrakcją była wizyta w indiańskiej wiosce, w której,  gospodarzyła grupa Huu-Ska Luta. Ubrani w piękne i barwne stroje Indianie, zaprezentowali  pokaz tańca Powwow.

          Po obiedzie uczniowie klas trzecich pojechali do Kruszwicy. Była to już ostatnia atrakcja wycieczki. Mysia Wieża to 32-metrowa, ceglana, ośmioboczna budowla, stanowiąca pozostałość zamki w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1350 roku. Wspinaczka okazała się opłacalna, ponieważ z góry roztaczał się piękny widok na miasto i jezioro Gopło.

          Wycieczka nie byłaby w pełni zaliczona, gdyby nie było czasu na kupno pamiątek. Po powrocie do Malanowa, rodzice odbierali z autobusu zadowolone dzieci, które w rękach trzymały średniowieczne łuki strzały, miecze, tarcze, i inne, również bardziej przyjemne pamiątki. To był długi, pełen atrakcji, radosny dzień.     

                                                                                    Małgorzata Wągiel

                                                                                     Justyna Pietrzak

                                                                                     Julita Muszalska


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności