Dziś jest piątek, 10.07.2020, imieniny Amelii, Filipa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Pamięć naszym przodkom…

Pamięć naszym przodkom…

Pamięć naszym przodkom…

W dniu 07.11.2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Malanowie podczas uroczystej akademii, z udziałem zaproszonych gości, pragnęli odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Święto Niepodległości jest takie ważne?
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
Nasi uczniowie słowem i piosenką upamiętnili 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając, że 11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu-Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Austrię i Prusy.
Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.
Oprawę muzyczną programu opracowała p. Katarzyna Tomczyk, uroczystą scenografię przygotowała p. Emilia Stefaniak.
Młodzież naszej szkoły zaprezentowała się także 11 listopada podczas mszy świętej za Ojczyznę w kościele w Malanowie.


I. B-K

zdj. Mariusz Herbich


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności