Dziś jest poniedziałek, 13.07.2020, imieniny Irwina, Margarety
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Poszerzamy horyzonty językowe naszych uczniów

Poszerzamy horyzonty językowe naszych uczniów

Poszerzamy horyzonty językowe naszych uczniów

Poszerzamy horyzonty językowe naszych uczniów

 W dniach 9-16 maja dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas siódmych i ósmych naszej szkoły wyjechała pod opieką dwóch nauczycieli języków obcych – pana Mariusza Herbicha i pani Aldony Kapusty - do Neuenkirchen w Niemczech w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Uczniowie z niemieckiej szkoły Arnold-Janssen-Gymnasium gościli u nas jesienią, nadeszła więc pora aby odwiedzić ich szkołę i rodziny. Była to już druga tego typu wymiana zagraniczna z niemiecką szkołą z Neuenkirchen.

Na uczestników wymiany czekało wiele wrażeń zaś uczniowie mieli liczne okazje by świetnie integrować się z młodzieżą niemiecką i doskonalić języki obce. Uczniowie odwiedzili między innymi park linowy w Ibenburren oraz park techniczny DASA w Dortmundzie. W Münster odwiedzili Muzeum Historii Naturalnej i planetarium oraz zwiedzili miasto. Podczas takich wyjazdów mieli okazję komunikować się w języku angielskim i niemieckim ze swoimi niemieckimi kolegami i koleżankami ale również korzystać z języków aby się czegoś dowiedzieć, z czegoś skorzystać czy zrobić zakupy – mogli w praktyce sprawdzić swoje umiejętności zdobyte w szkole i zobaczyć jak dobrze radzą sobie z komunikacją w innym języku.


Wymiana polsko-niemiecka była też świetną okazją do bliższej integracji z uczniami i uczennicami ze szkoły w Neuenkirchen oraz ich rodzinami – zarówno podczas integracyjnego grilla zorganizowanego w szkole, spędzania czasu w domach w towarzystwie niemieckich gospodarzy czy podczas pożegnalnego śniadania w szkole. Uczniowie mieli dużo czasu na wymianę poglądów oraz poznanie szkoły i życia uczniów niemieckich. Nasza młodzież radziła sobie dobrze z komunikacją i korzystaniem z języka angielskiego oraz niemieckiego a z wyjazdu wrócili bogatsi o wiele nowych doświadczeń oraz z szerszym horyzontem na świat.

                                                                                                         Mariusz Herbich

 

Oto wypowiedzi kilku z uczestników wymiany:

 

Wymiana polsko-niemiecka okazała się jednym z najlepszych przeżyć w moim życiu. Miałam okazję poznać niemiecką kulturę, zwyczaje i tradycje. Przekonałam się o różnicach jak i podobieństwach pomiędzy Polską a Niemcami. Mogłam przyjrzeć się życiu niemieckich uczniów i zobaczyć jak w ich kraju wygląda edukacja. Sprawdziłam swoją znajomość języka obcego – jak się okazało wyjazd do Niemiec zdecydowanie poprawił mój poziom angielskiego i niemieckiego. Zawarłam wiele pięknych znajomości, których nie zapomnę do końca życia. (…) Wymiana była świetną lekcją historii, angielskiego i geografii. Zachęcam wszystkich do wzięcia w niej udziału za rok.”

 

Wymiana polsko-niemiecka okazała się niesamowitym przeżyciem, dzięki któremu mogłam doświadczyć wielu niesamowitych wrażeń. Początkowo stresujący dla mnie wyjazd okazał się jedną z najlepszych przygód w moim życiu. Poznałam wiele świetnych osób, z którymi genialnie spędziłam czas. Dzięki wymianie nauczyłam się płynnie posługiwać się językiem angielskim oraz osłuchałam się z językiem niemieckim. Poznałam niemiecką kulturę, tradycje, potrawy, architekturę i masę pięknych miejsc. Mam nadzieję kiedyś tam wrócić i ponownie spotkać się z nowo poznanymi przyjaciółmi.”

 

Naprawdę polecam skorzystać, jeśli się ma okazję pojechać na jakąkolwiek wymianę. Zobaczyłam jak ludzie w Niemczech się zachowują, jedzą, komunikują się. Rozwijałam swoje umiejętności językowe. Było tam bardzo ładnie, bardzo zielono. Pojechałabym tam chętnie jeszcze raz na dłużej!”

Projekt dofinansowany przez organizację międzynarodową: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży


Pozostałe aktualności