Dziś jest poniedziałek, 20.05.2019, imieniny Bazylego, Bernardyna
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Pożegnanie lata - wycieczka do Puszczykowa i Poznania

Pożegnanie lata - wycieczka do Puszczykowa i Poznania

Pożegnanie lata - wycieczka do Puszczykowa i Poznania

    Uczniowie klas drugich, Szkoły Podstawowej w Malanowie, po udanej czerwcowej wycieczce do Wrocławia, okazali się świetnymi i ciekawymi świata  turystami, dlatego pożegnali lato kolejną wycieczką do Puszczykowa i Poznania, która odbyła się 25.09.2018r.
    Po przyjeździe do Puszczykowa odwiedzili Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera, w którym mieszkał, tworzył i gromadził eksponaty z podróży.
    Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały opowieści o sławnym podróżniku i podziwiały zgromadzone z wielu podróży pamiątki. W Ogrodzie Tolerancji największą dumą jest replika statku Santa Marii Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, na której odkrył Nowy Świat i rzeczywiście statek wywarł na dzieciach duże wrażenie. Obok żaglowca stoi replika myśliwca Hawker Hurricane MK I. Oczywiście również w skali 1:1. Postawienie samolotu w ogrodzie jest hołdem dla wszystkich lotników walczących w Bitwie o Anglię, szczególnie polskich asów przestworzy, którzy strącili aż 126 niemieckich samolotów. Jest też nawiązaniem do pracy reporterskiej Arkadego Fiedlera, który znał bohaterskich lotników, których wyczyny opisał później na kartach jego słynnego "Dywizjonu 303". Jest tam również  piramida, która jest kopią piramidy Cheopsa. Jest co prawda 23 razy mniejsza od oryginału, ale za to wiernie odwzorowana. We wnętrzu piramidy, dzieci podziwiały egipskie rzeźby, malunki, hieroglify, a także zakupiły "naładowane" pozytywną energią pamiątki.     
    W podziemiach jednego z budynków znajduje się stała ekspozycja p.t. "Tajemniczy świat Indian". Postacie Indian, ich prześladowców (Kolumb, Cortez), rzeźby indiańskie, posągi bogów i ciekawe malowidła, blade i tajemnicze światło w sali sprawiło, dziwne napięcie, niepokój, a u niektórych nawet lekki niepokój. W Poznaniu, o godzinie 12:00 powitały nas trykające się na Wieży Ratusza legendarne koziołki. Pani przewodnik opowiadała legendę o koziołkach, a także przekazała wiele informacji o początkach państwa polskiego. Pokazała dzieciom najstarszy kościół w mieście, słynną Farę Poznańską, ciekawą budowlę zamku. Udało się też zobaczyć Pomnik Powstańców Wielkopolskich  - Patrona naszej szkoły.
    Po obiedzie autobus zawiózł młodych turystów do Palmiarni, w Parku Wilsona. Z dużą radością i  zainteresowaniem dzieci spacerowały wśród oryginalnych roślin, słuchały informacji i ciekawostek na temat odległych zakątków świata.
    W drodze powrotnej ostatnią atrakcją był poczęstunek w Mc Donald’s. Choć słonko mocno świeciło, to temperatura nieubłaganie przypominała o nadchodzącej jesieni. Był to bardzo przyjemny i ciekawy dzień na pożegnanie lata. W dobrych humorach i pełni nowych wrażeń drugoklasiści punktualnie przywitali się z Rodzicami, na parkingu przed szkołą.

                                                                                                                  Małgorzata Wągiel
                                                                                                                 Justyna Pietrzak
                                                                                                                 Aleksandra Jasnowska

galeria zdjęć 

 


Pozostałe aktualności