Dziś jest piątek, 19.04.2019, imieniny Adolfa, Tymona
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Poznajemy Naszą Małą Ojczyznę

Poznajemy Naszą Małą Ojczyznę

Poznajemy Naszą Małą Ojczyznę

Russów- Kalisz- Śmiełów- Ląd to miejscowości, które mieli okazję zwiedzić uczniowie podczas wycieczki, która odbyła się 23 października 2018 r.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Russowa, gdzie znajduje się dworek M. Dąbrowskiej.

Muzeum poświęcone pisarce zostało otwarte w 1971 roku. Zbiory muzealne obrazują pobyt Dąbrowskiej we wsi w latach 1889-1907. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zrekonstruowany pokój pisarki, salon, pokój ojca, kuchnię dworską oraz sypialnię. Dworek i otaczająca go wieś zostały zobrazowane przez Dąbrowską między innymi w powieści "Noce i dnie". Dworek otacza piękny park, w którym mieści się skansen etnograficzny.

Spacer po parku zakończył nasz pobyt w Russowie.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Kalisza, gdzie zatrzymaliśmy się w rezerwacie archeologicznym na Zawodziu .Główną część rezerwatu stanowi częściowo zrekonstruowany gród, otoczony wałem obronnym.

Gród został udostępniony zwiedzającym w 2007 roku i stanowi atrakcję Kalisza.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był Śmiełów. Zabytkowy pałac wybudowany w 1797 roku mieści Muzeum im. A. Mickiewicza. To tu, latem 1831 roku, przebywał Adam Mickiewicz.

Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w Lądzie, gdzie znajduje się zabytkowy zespół klasztorny. Jest to dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów. Od 2009 roku obiekt uznany za pomnik historii.

Śmiało możemy powiedzieć, że wycieczka wzbogaciła naszą wiedzę z zakresu języka polskiego, historii oraz przyrody. Poznaliśmy wiele walorów naszego regionu-Wielkopolski.  

                                            Wychowawcy klas                                                                  


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności