Dziś jest poniedziałek, 20.05.2019, imieniny Bazylego, Bernardyna
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Poznajmy się – lekcje języka polskiego z udziałem naszych niemieckich przyjaciół

Poznajmy się – lekcje języka polskiego z udziałem naszych niemieckich przyjaciół

Poznajmy się – lekcje języka polskiego z udziałem naszych niemieckich przyjaciół

    W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z Niemiec z opiekunami. Spędzali czas w bardzo różnorodny sposób. Jedną z propozycji były lekcje przeprowadzone przez nauczycielki języka polskiego p. Magdalenę Nowicką i p. Izabelę Bartczak – Klimek z pomocą tłumacza p. Aldony Kapusty. Były to lekcje inne niż zwykle.
    Na pierwszej lekcji uczniowie rysowali komiks. Najpierw zostali podzieleni na czteroosobowe zespoły – dwóch uczniów naszej szkoły i dwóch z Niemiec. Każdy zespół losował pięć kartoników – na dwóch byli przedstawiciele różnych zawodów, na trzech pozostałych różne przedmioty. Zadaniem każdej grupy było wymyślenie i narysowanie historyjki, której bohaterami miały być wylosowane postacie oraz przedmioty znajdujące się na pozostałych obrazkach. Uczniowie po kolei wypełniali pola komiksu zapisując w dymkach wypowiedzi bohaterów w swoim ojczystym języku. Tak powstały zabawne polsko - niemieckie komiksy.
    Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętność porozumiewania się, rozwijali kompetencje komunikacyjne, kształtowali pozytywne postawy partnerskie, mieli możliwość rozwijania relacji koleżeńskich i pogłębiania przyjaźni polsko – niemieckiej.
     Druga lekcja dla niemieckich gości przebiegała pod hasłem Zapraszam Cię do stołu… i była przykładem polsko-niemieckiego savoir-vivre.
       Młodzież miała się sprawdzić jako gospodarze organizujący spotkanie towarzyskie przy stole.
      Po zapoznaniu się z tematem lekcji uczniowie mieli za zadanie przygotowania scenek: zaproszenia gości na domowy obiad z deserem, przygotowania menu oraz odbycia spotkania.
       Przygotowania rozpoczęły się od ubrania stołu. Nauczyciel poprosił uczniów o przygotowanie bukietu, który był kompozycją ziół pochodzących z jesiennego ogrodu.
     Grupa polska oraz niemiecka przy swoich stolikach miały rozpoznać i nazwać zioła wśród których znalazły się: tymianek, szałwia, bazylia, mięta, a także warzywa: seler (jego kwiat), jarmuż oraz przepiękny kwiat dyni z niewielkim owocem na jednym pędzie, jego rozpoznanie było zadaniem dla niemieckich nauczycieli. Prowadząca zajęcia Izabela Bartczak -Klimek z udziałem tłumacza p. Aldony Kapusty była zdumiona wiedzą zespołów, które doskonale poradziły sobie z zadaniem. Pojawiły się nazwy w obu językach. Kiedy kompozycja została umieszczona w wiklinowym koszu, nastąpił czas na zaproszenie gości. Nim Ci się pojawili, grupy rozpoczęły układanie zastawy stołowej, prowadząca zajęcia tym razem pochwaliła gości z Niemiec, którzy doskonale poradzili sobie z przygotowaniem stołu, także fantazyjnie ułożyli serwetki.
      Jeszcze tylko przygotowanie scenariusza koleżeńskiego spotkania i ocena pracy uczniów.
     Lekcja była okazją do poznania nowych słówek związanych z codziennymi sytuacjami zarówno w polskich jak i niemieckich rodzinach. Była to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy i wzajemnej nauki.
     Tuż po zakończeniu lekcji, wśród wszechobecnego zapachu ziół, uczniowie zasiedli do wspólnego obiadu ze szkolnej stołówki.
                                                                                                                                                                                                             Izabela Bartczak – Klimek
                                        Magdalena Nowicka


Pozostałe aktualności