Dziś jest poniedziałek, 20.05.2019, imieniny Bazylego, Bernardyna
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Spotkanie z panią aptekarką

Spotkanie z panią aptekarką

Spotkanie z panią aptekarką

W dn. 26 lutego 2019 r. w klasie trzeciej odbyło się spotkanie integracyjno – wychowawcze z mamą uczennicy - panią Anetą Czerniak. Tematem spotkania był zawód aptekarza. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy w aptece i chętnie odpowiadał na nasze pytania. Zajęcia rozpoczęły się od wytłumaczenia różnicy pomiędzy farmaceutą, a aptekarzem oraz apteką, a punktem aptecznym.

Pani Aneta przygotowała różne przybory: moździerze – naczynia z pistelem, czyli tłuczkiem do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji, białe proszki, masło kakaowe, glukozę, buteleczki, kliszki do zbierania preparatu ze ścianek moździerza, foremki do robienia czopków, różne pojemniczki, starą wagę szalkową oraz wagi elektroniczne. Każdy mógł ich dotknąć, obejrzeć, niektórych produktów powąchać czy nawet spróbować.

Wytłumaczyła, jak nazywają się pomieszczenia w aptece, np. pierwsza izba, receptura. Dzieci dowiedziały się jak wygląda receptura jałowa, która służy do robienia leków, syropów, maści czy czopków. I jak należy się do niej ubrać w specjalny fartuch, czepek na głowę, rękawice ochronne i specjalne ochraniacze na nogi.

Dzieci z uwagą obserwowały przeprowadzone przez panią aptekarkę eksperymenty, a następnie same ucierały w moździerzu, ważyły proszek na wagach elektronicznych i przekładały produkty do specjalnych pojemniczków.

Możliwość samodzielnego przygotowania specyfiku była dla nich bardzo atrakcyjna. Zobaczyły w jaki sposób wykonuje się opis wyprodukowanej receptury.

Dzieci przekonały się, że praca aptekarza jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba cechować się dokładnością, cierpliwością, spostrzegawczością i posiadać dużą wiedzę.    

Na zakończenie spotkania uczniowie dostali apteczną książeczkę z kolorowankami, bloczki do pisania, długopisy w kształcie strzykawki i cukierki. W ramach podziękowania za wspaniała lekcję pani Aneta otrzymała podziękowanie i własnoręcznie wykonanego aptekarza z plasteliny.

Dzieci dzięki temu spotkaniu poszerzyły swoją wiedzę o otaczającym świecie. Poznały ciekawy zawód i tajniki przygotowania leków.

To były bardzo fascynujące i ciekawe spotkanie. Serdecznie dziękujemy!

Emilia Andrzejczak

                                Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności