Dziś jest poniedziałek, 25.06.2018, imieniny Łucji, Wilhelma
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Święto Flagi Konstytucja 3 Maja - Uroczysta Akademia

Święto Flagi Konstytucja 3 Maja - Uroczysta Akademia

Święto Flagi Konstytucja 3 Maja - Uroczysta Akademia

W tym roku podobnie jak w roku poprzednim w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja i Święto Flagi. W dniu 28.04.2017r. Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.

Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony.

Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy.

Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.

Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

 W Polsce obchodzimy dziś Dzień Flagi RP, jedno z najmłodszych świąt państwowych • Zostało ono ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych • 2 maja to także Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Data ta nawiązuje też do czasów PRL. Dzień po Święcie Pracy, obchodzonym 1 maja, władze nakazywały usuwać flagi państwowe, by nie upamiętniać w żaden sposób zakazanego przez komunę Święta Konstytucji 3 Maja. Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać, kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczymy ją należną czcią i szacunkiem.

Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym zwyczajem, choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną. W ostatnich latach do łask wróciła też kokarda narodowa - biało-czerwona rozetka, noszona przez powstańców w XIX wieku, jest teraz przypinana do ubrania podczas świąt państwowych.

                                                                             Wychowawca klasy Va

                                                                            Arkadiusz Musiałkiewicz

 

 

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności