Dziś jest poniedziałek, 13.07.2020, imieniny Irwina, Margarety
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » W wakacyjnych rytmach

W wakacyjnych rytmach

W wakacyjnych rytmach

5 czerwca 2019r. odbyła się ostania w tym roku szkolnym audycja muzyczna . Gościem specjalnym artystów z grupy Art-ES był pan Norbert Prucnal grający na oboju.

Obój  – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych.  Należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także rożek angielskifagot i kontrafagot.  Gra na tym instrumencie wymaga dużych umiejętności i wysiłku  grającego. Instrument ten to podłużna rura, lekko stożkowa, zakończona lejkowatym rozszerzeniem. Otwory nawiercone na długości instrumentu otwierane i zamykane są klapami. W instrument dmie się za pośrednictwem cienkiej, metalowej rurki (otoczonej korkiem, na którą nawija się podwójną trzcinkę) ze stosunkowo dużym ciśnieniem, a jednocześnie niewielką ilością powietrza, które przepływając pomiędzy nimi wywołuje ich wibrację, drganie. Korpus instrumentu  wykonywany jest z drewna. Standardowa długość instrumentu wynosi ok. 60 cm. Obój charakteryzuje się melancholijnym, śpiewnym i dość przenikliwym brzmieniem, co predestynuje go do roli instrumentu solowego. Świetnie sprawdza się także w muzyce filmowej.

W czasie audycji uczniowie mogli posłuchać brzmienia tego instrumentu w znanych motywach bajkowych oraz repertuarze muzyki narodowej.

                                                                                     Ewa S. Violetta P. Barbara Ch.


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności