Dziś jest poniedziałek, 17.06.2019, imieniny Laury, Alberta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Warsztaty piernikowe w Pałacu Tłokinia

Warsztaty piernikowe w Pałacu Tłokinia

Warsztaty piernikowe w Pałacu Tłokinia

 

Dnia 11 grudnia 2018 r. uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Malanowie uczestniczyli w świątecznych warsztatach piernikowych w Pałacu Tłokinia w Tłokini Kościelnej.

Najpierw dzieci dowiedziały się, jaka jest historia wypieku pierników. Poznały recepturę na tradycyjne pierniki – wąchały różne przyprawy i dowiedziały się jak nazywają się.

Pod czujnym okiem kucharzy mali „piernikarze” wyrabiali ciasto, formowali je i wycinali różnorodne kształty. Gdy już pierniki były ułożone na tacy udaliśmy się do kuchni, gdzie pierniki trafiły do pieca. Podczas gdy ciastka były w piecu zwiedzaliśmy przepiękny pałac.

Uczniowie podziwiali sale pałacowe i z zaciekawieniem słuchali dziejów ówczesnej szlacheckiej rodziny Zofii i Ignacego Chrystowskich - dawnych właścicieli pałacu. Opowiadane historie przez właścicielkę pałacu trafiały do serc słuchaczy. Dzieci zachwycały się przepięknym i wyjątkowym wyposażeniem, obrazami, lampami, bronią z dawnych czasów i niepowtarzalnymi antykami. Wszyscy czuli się się jak w pałacu z bajki.

Gdy już pierniki były upieczone nastąpiła ta najbardziej lubiana przez dzieci część – dekorowanie lukrem i kolorowymi posypkami. Powstały ciekawe i pomysłowe wzory na piernikach, które zabraliśmy do domów.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów uczestnika warsztatów i pamiątkowym zdjęciem w świątecznej scenerii pałacu. Każdy otrzymał przepis na pierniczki.

Były to wyjątkowe warsztaty, które zapewne na długo pozostaną w pamięci małych „piernikarzy”.

Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy Emilia Andrzejczak.

 

                                                                                       E A

                                                                                 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności