Dziś jest poniedziałek, 13.07.2020, imieniny Irwina, Margarety
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » „Wstańcie! Chodźmy”! – XIX Dzień Papieski w Malanowie

„Wstańcie! Chodźmy”! – XIX Dzień Papieski w Malanowie

„Wstańcie! Chodźmy”! – XIX Dzień Papieski w Malanowie

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Św. Jan Paweł II

 

„Wstańcie! Chodźmy”! – XIX Dzień Papieski w Malanowie

 

To już po raz XIX w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Papieski, w niedzielę, która poprzedza dzień 16 października – dzień wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Nie mogło być inaczej w naszej parafii i naszej społeczności.

W niedzielę wspieraliśmy naszymi ofiarami, zdolną a ubogą młodzież z małych miejscowości, która dzięki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” może spełniać swoje marzenia.

We worek natomiast 15 października, cała społeczność naszej szkoły wraz z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami, posłuszna wezwaniu „Wstańcie! Chodźmy!” udała się do naszego parafialnego kościoła, by uczestniczyć w okolicznościowej akademii z okazji Dnia Papieskiego.

Przybyłych do świątyni powitał serdecznie, ks. prał. Stanisław Płaszczyk – proboszcz naszej parafii i na samym początku podzielił się wspomnieniami z tamtego pamiętnego dnia 16 października 1978 r. „Dla Was wszystkich, drogie dzieci – to naprawdę jest historia, ale dla nas starszych, którzy w tym wydarzeniu braliśmy udział to naprawdę było epokowe, historyczne wydarzenie, które zmieniło losy naszej ojczyzny, Europy, a pewnie i świata” – zapewniał ks. prałat.

Dźwięk dzwonów, przypomniał nam to wydarzenie, oraz recytacja wiersza – proroctwa Juliusza Słowackiego – „Słowiański Papież” .

„ Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza W ogromny dzwon, Dla Słowiańskiego oto Papieża Otwarty tron.”

I choć wiersz powstał w 1848, gdy papież Pius IX uciekał z rewolucyjnego Rzymu, to czyż nie zapowiadał roku 1978?

Następnie mogliśmy obejrzeć prezentację „Polski Teolog – Karol Wojtyła”, która w ogromnym skrócie starała się przedstawić najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły i Papieża Jana Pawła II.

Ostatnim akcentem, kościelnych uroczystości było nagrodzenie laureatów szkolnego konkursu różańcowego, którego organizatorką od wielu lat jest nasza pani katechetka – Małgorzata Przybylak. I jak zawsze konkurs cieszy się ogromną popularnością – zarówno plastyczny – dzieci i ich pomysłowość z czego można zrobić różaniec – zawsze zachwyca. Starsi uczniowie natomiast mogli wykazać się wiedzą dotycząca historii różańca św. Szczegółowe informacje o wynikach konkursu zaprezentowała pani Gosia. A Dyrekcja naszej szkoły, wraz z ks. prałatem wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody. Bardzo chcieliśmy podziękować naszemu księdzu prałatowi Stanisławowi Płaszczykowi, za coroczne fundowanie nagród w naszym konkursie.

I wydawać by się mogło, że to już koniec. A jednak – „Wstańcie! Chodźmy!” brzmi hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, to spełniając to wołanie Pana Jezusa, wstaliśmy i poszliśmy do naszego papieża, który przecież wita nas teraz przed naszym kościołem i w geście uniesionych dłoni, zaprasza nas byśmy do niego przychodzili. To właśnie tu przy pomniku św. Jana Pawła II, odśpiewaliśmy „ulubioną” pieśń papieża „Barkę”, która go zaprowadziła aż do Watykanu, a Dyrekcja oraz delegacje wszystkich klas, u stóp papieża złożyły pamiątkowe znicze.

I aż na zakończenie, zakończenia chciałoby się napisać… „Pan kiedyś stanął… może usidłał z Janem Pawłem w Malanowie… szukał ludzi gotowych pójść za Nim… by łowić serca…”

Kto wie… może na kogoś z zebranych spojrzał Pan z miłością… może kiedyś się o tym przekonamy… a na razie nadzwyczajny miesiąc misyjny i różańcowy trwa. Powołanie to tajemnica.

A może trzeba czasem tak mocno, radykalnie: „Wstańcie! Chodźmy!?”

ks. Marcin Zaworski

zdjęcia Mariusz Herbich

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności