Dziś jest piątek, 10.07.2020, imieniny Amelii, Filipa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Zmieniajmy świat na lepsze

Zmieniajmy świat na lepsze

Zmieniajmy świat na lepsze

Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej w Malanowie po raz ósmy zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Akcja ta polega na przygotowaniu paczki z okazji zbliżających się świąt dla konkretnej, wybranej rodziny. W paczkę, a właściwie w paczki zapakujemy przyniesioną: żywność, odzież, artykuły chemiczne. O wybranej przez nas rodzinie wiemy, że mieszka w Wielkopolsce i liczy cztery osoby.

OPIS RODZINY
Rodzina, której będziemy pomagać w ramach Szlachetnej Paczki składa się z czterech osób: są to dziadkowie i dwoje wnuków. Pan Janusz (81 lata) i Pani Antonina (82 lat) opiekują się Arkiem (23 lata) i Maćkiem (22 lata). Pani Antonina jest schorowana, nie może chodzić i po mieszkaniu porusza się wykorzystując balkonik ortopedyczny. Rodzice nie mieszkają z synami ponieważ wymagają stałej opieki lekarskiej. Chłopcy mają duże problemy z radzeniem sobie w zwykłych czynnościach życiowych. Maciek w tygodniu przebywa w szkole specjalnej z internatem. Arek też jest osobą niepełnosprawną a mimo to pracuje i jak może wspiera materialnie rodzinę. Problemy zaczęły się 3 lat temu. Mieli wówczas pożar garażu, a wraz z nim spłonął samochód, który pan Janusz kupił, by móc wozić chorą żonę, wszystkie dokumenty i sprzęt pozostawiony w budynku. To był wielki cios dla rodziny. Wtedy też zachorowała mama Arka i Maćka, a niedługo po niej ojciec chłopców. Nad całą rodziną czuwa pan Janusz, który jednak ze względu na swój wiek nie jest w stanie wszystkiemu podołać. Po mieście porusza się dzięki motorynce, o której mówi, że „kocha ją jak żonę"; i dodaje: „to mój transport - i do lekarza nią podjadę, przywiozę zakupy, coś załatwię. To moje drugie nogi". Rodzina utrzymuje się z wypłaty Arka, emerytury pana Janusza i pani Antoniny oraz renty socjalnej. Są również w trakcie składania wniosku o przyznanie pomocy w formie 500+ dla osób niepełnosprawnych dla Maćka. Aktualnie ich dochód miesięczny na jednego członka rodziny wynosi 608 zł (sporą część dochodu pochłania zakup leków dla pani Antoniny, pana Janusza i Maćka).

POTRZEBY RODZINY
Podstawowe produkty żywnościowe: herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, warzywa i owoce w puszkach, płatki śniadaniowe, (mogą być również: kakao, kisiel, galaretka, budyń, nutella, słodycze)
Potrzebne środki czystości: proszek do prania, płyny i mleczka czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, mydło/żel myjący, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe, sudocrem, pałeczki i płatki kosmetyczne
Wyposażenie mieszkania: koc, pościel, prześcieradło, ręczniki, mikser
Odzież: koszulki, bluzy i spodnie dresowe dla Arka i Maćka w rozmiarze M/L, pieluchomajtki dla pani Antoniny w rozmiarze M.

Zbiórka będzie trwała od 25 listopada do 5 grudnia w sali nr 2 (koło sekretariatu), codziennie na trzech pierwszych przerwach. Każda klasa zorganizuje również zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na artykuły z grupy wyposażenie mieszkania i odzież – do 29 listopada (po 2 zł)
6 grudnia zapakujemy wszystkie rzeczy w kartony, owiniemy w świąteczny papier i zawieziemy do Turku, gdzie znajduje się jeden z wielu magazynów Szlachetnej Paczki, stamtąd paczki pojadą do naszej rodziny.

                                                                 Aneta Drzewiecka - koordynator akcji


Pozostałe aktualności