Dziś jest poniedziałek, 27.05.2024, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Do zobaczenia wkrótce!

Do zobaczenia wkrótce!

DSC_0278

   Radość, łzy oraz nadzieja na kolejne spotkanie towarzyszyły uczniom klas siódmych i ósmych naszej szkoły podczas pożegnania koleżanek i kolegów ze szkoły w Neuenkirchen biorących udział w wymianie polsko–niemieckiej.   
   Podczas drugiej wizyty w Malanowie (pierwsza miała miejsce w roku ubiegłym) młodzież z niemieckiej szkoły Arnold Janssen Gymnasium w Neuenkirchen wraz z opiekunami zawitała w gościnnych domach rodzin uczniów naszej szkoły. Opiekunami wymiany byli: pani Aldona Kapusta i Mariusz Herbich ze strony polskiej oraz pan Heinrich Laumeyer oraz Julia Dykstra ze strony niemieckiej.
   Dziesięcioro uczniów niemieckich oraz dziesiątka polskich kolegów i koleżanek brało udział w różnych formach aktywności zaplanowanych na kolejne dni projektu. Nasi nowi przyjaciele przybyli do nas w niedzielne przedpołudnie, 30 września. Po długiej podróży udali się do domów polskich rodzin aby odpocząć, poznać się nawzajem i spędzić wspólnie resztę dnia.   
   W poniedziałek uczniowie poznawali szkołę, wzięli udział w animacjach językowych prowadzonych przez nauczycieli języka polskiego i niemieckiego, zwiedzili zakład Sun Garden i świetnie bawili się na dyskotece szkolnej.
   Następnego dnia uczestnicy wymiany odwiedzili gminne przedszkole gdzie bawili się z przedszkolakami, czytali i opowiadali bajki, zaś po południu udali się na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie. Mieli tam okazję zapoznać się z działaniem kopalni i dowiedzieć się wiele o pochodzeniu, wydobyciu i produkcji soli.
   Wczesnym rankiem w środę młodzież zwiedzała stolicę. Ogromną atrakcją dla uczestników okazały się zajęcia w Centrum Nauki Kopernik gdzie bawili się i uczyli przez kilka godzin. Następnie zwiedzili Starówkę Warszawską, zobaczyli Syrenkę, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki, oraz Pomnik Małego Powstańca. Po obiedzie czekała na nich kolejna atrakcja – multimedialna i interaktywna wycieczka po Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego, gdzie mogli między innymi wziąć do ręki prawdziwą sztabkę złota… To jednak nie koniec atrakcji – ogromne wrażenie zrobił na młodzieży Stadion Narodowy który był ostatnim ale bardzo ciekawym punktem wycieczki.
   Czwartek uczniowie spędzili na wspólnych warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panią Julitę Muszalską we współpracy z panią Małgorzatą Cieślak. Uczniowie przygotowywali potrawy polskie i niemieckie, uczyli się nazw produktów i potraw, uczyli się carvingu czyli sztuki dekoracji potraw. W degustacji przygotowanych potraw wzięli udział polscy rodzice, polscy i niemieccy opiekunowie wymiany oraz dyrekcja szkoły – wszyscy zachwalali smakowite dania.
 Piątek był ostatnim dniem wymiany. Po wspólnych zajęciach sportowych przyszła pora na wspólne refleksje i podsumowanie wymiany - uczniowie polscy i niemieccy oraz dyrekcja szkoły dzielili się spostrzeżeniami na temat wymiany, jej przebiegu i organizacji, jak również nadziejami na przyszłą współpracę. Nadszedł niestety czas na pożegnalną akademię, serdeczne pożegnanie gości i podziękowania dla rodziców uczniów którzy gościli u siebie młodzież z Niemiec.
   Na uroczystość pożegnania przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Malanów Sławomir Prentczyński, proboszcz ks. Stanisław Płaszczyk, przewodniczący rady gminy Andrzej Toms. Goście wyrazili słowa uznania, nadziei i wiarę w dalszą owocną współpracę.
   Szczególne słowa podziękowania należy skierować do Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Malanowie oraz nauczycieli, którzy zaangażowali się we współpracę przy realizacji projektu.

                 Aldona Kapusta, Mariusz Herbich


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności