Dzień Nauki Polskiej

Świetliczaki realizując innowacje pedagogiczną włączyły się w szkolne obchody Dnia Nauki Polskiej.
W poniedziałek 17.03.2025r. uczniowie przebywający w świetlicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach praktycznych podczas których przeprowadzaliśmy różne ciekawe doświadczenia.
Na początku zajęć została przeprowadzona pogadanka na temat nauki. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania czym jest nauka? Czym się zajmuje? Po co się uczymy? Padło również pytanie o sławnych Polaków, którzy odnieśli sukces w dziedzinach nauki. Wśród wymienionych nazwisk pojawiły się takie nazwiska jak Maria Skłodowska Curie czy Mikołaj Kopernik.
Następnie uczniowie pod okiem wychowawcy świetlicy przeszli do wykonywania doświadczeń. Zrobiliśmy wspólnie 5 doświadczeń, które pokazały nam jak ciekawa i fascynująca potrafi być nauka.
1 doświadczenie to „Uciekający pieprz”- Do przygotowania tego doświadczenia użyliśmy naczynia z zimną wodę, pieprz oraz patyczki do uszu zamoczone w płynie do naczyń.
Jak to się stało, że pieprz uciekł na boki? Mamy tu do czynienia z napięciem powierzchniowym. Nasze napięcie powierzchniowe działa na zasadzie przyciągania się cząsteczek wody. Cząsteczki te bardzo silnie się przyciągają co powoduje tworzenie tak jakby błony na wodzie. Pieprz, który został rozsypany na powierzchni wody; utrzymuje się na tej błonie. Nasz płyn do naczyń, który mieliśmy na patyczkach zmniejsza napięcie powierzchniowe. Czyli można powiedzieć, że nasze cząsteczki które do tej pory bardzo mocno się przyciągały teraz przyciągają się trochę mniej. Wówczas nasz pieprz zostaje przyciągany przez miejsca, gdzie przyciąganie cząsteczek się nie zmieniło.
2 doświadczenie to „Palec w wodzie”- do szklanki z wodą wsypaliśmy grubą warstwę cynamonu. Następnie zanurzyliśmy palec w wodzie i wyciągaliśmy. Wyciągnięty palec był oblepiony cynamonem, ale nadal pozostawał suchy.
3 doświadczenie to „Balon pompowany sodą”- Eksperymenty mocno rozbudzają ciekawość świata, a także pozwalają zrozumieć otaczające nas zjawiska. Do balona, przy pomocy lejka, wsypaliśmy sodę. Do ⅓ butelki wlaliśmy ocet. Następnie delikatnie założyliśmy balonik na szyjkę butelki. Gdy upewniliśmy się, że balon jest poprawnie założony, powoli unieśliśmy balon do góry, aby jego zawartość wpadła do środka butelki. W konsekwencji w butelce zaszła reakcja sody z octem i wytworzył się dwutlenek węgla, a balon zaczął zwiększać swoją objętość.
4 doświadczenie to „ Lampa lawa”- Słoik wypełniliśmy do ¾ objętości olejem. W osobnym naczyniu rozrobiliśmy niewielką ilość wody z barwnikiem. Wlaliśmy do oleju wodę zabarwioną barwnikiem spożywczym. Następnie wrzuciliśmy tabletkę musującą i obserwowaliśmy efekt. To co zadziało się w szklance, dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. Unoszące się krople barwnika zaczną tańczyć w naczyniu pod wpływem tabletki musującej. Zobaczyliśmy prawdziwą lawę.
5 doświadczenie to „Eksplozja w słoiku”. Doświadczenie to wywołało największe zainteresowanie wśród uczniów. Do wykonania tego doświadczenia potrzebowaliśmy naczynie z wodą, słoik, zapaloną świeczkę oraz kilka psiknięć perfum. Świeczka zakryta słoikiem pali się tak długo, jak długo obecny jest w słoiku tlen. Płomień świeczki zużywa tlen, kiedy świeczka gaśnie, wewnątrz słoika, wewnątrz słoika zaczyna zaczyna wytwarzać się podciśnienie, co w konsekwencji prowadzi do zassania wody do środka w celu wyrównania ciśnienia.
Wszystkie doświadczenia bardzo podobały się uczniom. Była to bardzo interesująca lekcja, pokazująca, że warto poznawać świat za pomocą doświadczeń, bo dzięki temu nauka potrafi bardziej zaciekawić a nawet zafascynować.
KG
Galeria zdjęć
Pozostałe aktualności
-
1000-lecie Królestwa Polskiego.
-
Konstytucja 3 maja
-
Z wizytą w piekarni
-
Podsumowanie zbiórki dla schroniska w Kaliszu
-
Drzwi Otwarte w Zespole Szkół Technicznych w Turku
-
Powiatowa Olimpiada Informatyczna 2k25
-
Pierwsza lekcja przedszkolaków w szkole.
-
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
-
Konkurs „Kartka Wielkanocna” rozstrzygnięty
-
XXII Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Tenisie Stołowym
-
Eliminacje konkursu brd.
-
Muzyczne sukcesy na Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Vocaliza” w Turku
-
Przedszkolaki z wizytą w klasie I b
-
KWIETNIOWA AUDYCJA MUZYCZNA PT. „MUZYKA POLSKA”
-
Spotkanie Bajek