Dziś jest poniedziałek, 15.07.2024, imieniny Włodzimierza, Henryka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Czwartoklasiści w stolicy Dolnego Śląska

Czwartoklasiści w stolicy Dolnego Śląska

grupowe przy fontannie

Wrocław to jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych polskich miast, jest stolicą Dolnego Śląska. Miasto zachwyca ładnymi widokami, bogatą historią, zwane jest "Wenecją Północy", ponieważ może poszczycić się największą liczbą mostów w całej Polsce, i jedną z największych liczb mostów w Europie. Wrocław to także miasto spotkań. Warto wybrać się tu na wycieczkę chociaż na jeden dzień! Tyle wystarczy, aby zobaczyć najsłynniejsze obiekty w mieście. Nasi czwartoklasiści postanowili to sprawdzić!

Na wycieczkę pojechaliśmy 11 czerwca, wstając bardzo wcześnie rano. Naszą wizytę we Wrocławiu rozpoczęliśmy od Hydropolis - pierwszego w Polsce wodnego miasta, ultranowoczesnego centrum wiedzy poświęconego wodzie. Jest to miejsce, w którym różnorodne technologie, interaktywne instalacje służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji. Zobaczyliśmy i dotknęliśmy wiele urządzeń, pomp, silników, czy dźwigni. Miejsce to zrobiło nas oszałamiające wrażenie, a niektórzy z nas zaliczyli nawet mały prysznic przechodząc przez kurtyny wodne.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie ZOO- Afrykarium - unikatowego kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze  środowiskiem wodnym Afryki. W 21 basenach i akwariach mogliśmy zobaczyć ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków. Spacer po kompleksie Afrykarium był dla nas  fantastyczną przygodą w głąb Czarnego Lądu, w trakcie której poznaliśmy wiele ciekawostek o egzotycznych zwierzętach. Najbardziej podobały się nam olbrzymie, leniuchujące hipopotamy.

Zaraz po wyjściu z Afrykarium, udaliśmy się spacerkiem pod Halę Stulecia, obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO,  jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia, gdzie odbywają się różne wydarzenie kulturalne. Rozmach budynku zrobił na nas ogromne wrażenie. Wokół Hali Stulecia znajduje się ogromny, zielony teren,  gdzie mieliśmy możliwość oglądać pokaz grających fontann w rytm nowoczesnej muzyki.

Następnie nadszedł czas na przerwę, ponieważ udaliśmy się na pyszny obiadek do jednej z wrocławskich restauracji.

Po chwili odpoczynku, nadszedł czas na zwiedzanie Starego Miasta - serca Wrocławia, gdzie znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Naszą wizytę na wrocławskim rynku rozpoczęliśmy od Ratusza oraz Katedry Św. Marii Magdaleny, gdzie mogliśmy dostrzec słynny Mostek Pokutnic, zwany również Mostkiem Czarownic. Pan przewodnik opowiedział nam ciekawą legendę o Tekli i Martynce.  Podziwialiśmy kolorowe kamienice, słynną fontannę Zdrój zbudowaną ze szkła i granitu. Spacerowaliśmy ciasnymi, urokliwymi uliczkami, które kryją w sobie zabytkowe ozdoby, ogromne wrota i pomysłowe knajpy. Usłyszeliśmy wiele anegdot, ciekawostek, które w humorystyczny sposób opowiadał  nam nasz przewodnik - pan Wojtek. Jednym z ważnych punktów na naszej trasie zwiedzania były Stare Jatki - jest to miejsce, gdzie znajdowały się sklepy mięsne, to dlatego w centrum stoi sławny Pomnik Zwierząt Rzeźnych, gdzie również robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Ale najciekawszą rzeczą dla nas, podczas zwiedzania Starego Miasta, było odszukiwanie krasnali wrocławskich, niewielkich rzeźb, w liczbie stale rosnącej,  które usytuowane są w przeróżnych miejscach. Musieliśmy bardzo uważnie patrzeć pod nogi, bo w każdej chwili mogliśmy potknąć się o krasnala. Co więcej, każdy z nich ma swoje imię, przykładowo: Papa Krasnal, Śpioch, Więziennik, Ślepak, Głuchak, i każdy z nich niesie za sobą historię, którą chce przekazać turystom odwiedzającym Wrocław.

Na zakończenie naszej wycieczki mieliśmy chwilkę relaksu w samym sercu Starego Rynku, gdzie w klimatycznych kramikach, straganach, mogliśmy kupić upragnione pamiątki, zjeść pyszne lody, a nawet posiedzieć sobie na leżakach na małej plaży i podzielić się wrażeniem po całodniowej wizycie we Wrocławiu.

Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały wychowawczynie klas czwartych: p. Ewelina Czerniak i p. Julita Muszalska oraz p. Marek Nowicki i p. Krzysztof Mruk.

 Galeria

Ewelina Czerniak

Julita Muszalska

 


Pozostałe aktualności