Dziś jest sobota, 25.06.2022, imieniny Łucji, Wilhelma
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Apel z okazji Konstytucji III Maja- uczniowie z pocztem sztandarowym

„Rozpłynęła się już pieśń radosna,

 głośnym echem po ojczystym kraju,

- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

 

 Dnia 5 maja 2022r. w Szkole Podstawowej w Malanowie  odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.

Konstytucja jest to najważniejszy dokument w państwie, który zawiera prawa i obowiązki obywateli. Mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. Konstytucja z 1791r. była postępowa jak na owe czasy. Pierwsza taka w Europie,   a druga na świecie- po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Program artystyczny z tej okazji przygotowali  uczniowie klasy 8b wraz z chórem pod kierunkiem pani Katarzyny Tomczyk i Arkadiusza Musiałkiewicza . Był to szczególny czas, kiedy mogliśmy zatrzymać się na chwilę, by przypomnieć sobie nie tylko ważne wydarzenia z historii Polski, ale również znaczenie tak istotnych dla każdego obywatela słów: ojczyzna, naród, wolność. Ojczyznę naszą- Polskę poeta Antoni Słonimski wypatrzył „w każdym wiernym sercu Polaka, co o nią walczył, cierpiał i wierzył…” Naród- to my Polacy żyjący teraz, ale również nasi przodkowie walczący o wolną Polskę, w tym także twórcy Konstytucji 3 Maja. Byli to m.in.: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i wielu innych. A wolność, cóż, to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, to swoboda, niezależność. Wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju. Ale wolność, to także jak śpiewał Marek Grechuta „wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście”.

Mamy nadzieję, że te zatrzymane dzięki uroczystości piękne i jakże wymowne chwile oraz ich przesłanie pozostaną w naszych sercach na dłużej…

 

                                                     Wychowawca VIII b Arkadiusz Musiałkiewicz


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności