Dziś jest poniedziałek, 17.06.2024, imieniny Laury, Alberta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Dzień Dziecka w Uniejowie

Dzień Dziecka w Uniejowie

Wycieczka do Uniejowa (8)

W poniedziałek 20 maja 2024r uczniowie klasy VIA wzięli udział w zorganizowanych przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi obchodach Dnia Dziecka w Uniejowie. Nieco przed terminem mieli więc okazję na szczególne świętowanie. Obchody połączone były z realizacją projektu finansowanego  z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Po przyjeździe na miejsce i rejestracji grupy przywitano uczestników pysznym śniadaniem. Była to owsianka przygotowana na bazie mleka owsianego z miodem i suszonymi owocami. Zaczęło się bardzo słodko. Zgromadzeni pod specjalnym namiotem uczniowie odbyli spotkanie z piekarzem, który zademonstrował sposób wyrabiania ciasta i wypieku bułeczek. Towarzyszyła mu pani dietetyk, która zwróciła uwagę na rolę zbóż w diecie dzieci i młodzieży. Przypomniała zasady zdrowego odżywiania           i podkreśliła wagę wartościowego śniadania, które należy spożyć w ciągu godziny po obudzeniu się. Po zakończonej prelekcji wszyscy zostali wyposażenie w drugie śniadanie, które z przyjemnością zjedli          w plenerze.

W drugiej części imprezy młodzież udała się w kierunku skansenu, czyli niewielkiego gospodarstwa, którego ozdobą są dwa drewniane wiatraki. Po drodze mogli pooddychać powietrzem nasyconym jodem przechodząc wzdłuż nowo otwartych tężni. Na miejscu odbyło się krótkie spotkanie z piekarzem prezentujące tradycję wypiekania chleba w Polsce i nie tylko.  Pani przewodnik zademonstrowała zasadę działania młyna i opowiedziała jego historię. Uczniowie mieli okazję zajrzeć do jego wnętrza i podziwiać mechanizm mielący ziarno. Praca młynarza była ciężka i wymagała szczególnych umiejętności.

Zakończeniem imprezy był dwugodzinny pobyt na basenach termalnych. Do dyspozycji młodzieży były więc atrakcje basenów z ciepłą wodą i zjeżdżalnia. Wszystko uświetniła piękna słoneczna pogoda.

                                                                                                                                                             Beata Woźniak

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności