Dziś jest środa, 28.02.2024, imieniny Romana, Makarego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Jak powstaje książka?

Jak powstaje książka?

okladka

Jak powstaje książka? Jak pracuje wydawnictwo i jego pracownicy? Na czym polega praca redaktora, pisarza, korektora, ilustratora i grafika?

Uczniowie klasy 4b mieli świetną okazję, aby dowiedzieć się wszystkiego o książce, uczestnicząc w warsztatach: "Jak powstaje książka?". Podczas wycieczki szkolnej do Konina, dnia 28 listopada 2023 roku, czwartoklasiści zwiedzili Księgarnię Tuliszków w Żychlinie, Wydawnictwo IBIS oraz Konińską Drukarnię Dziełową.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w księgarni, gdzie mieliśmy możliwość uczestnictwa w ciekawych warsztatach dotyczących poznania procesu powstawania książki - od pomysłu, poprzez prace wydawnicze, aż po druk w drukarni. Dowiedzieliśmy się również jak pracuje wydawnictwo i jego pracownicy, na czym polega praca księgarni i księgarza, jakie są  elementy książki oraz jej współczesne formy. Dodatkowo stworzyliśmy własne okładki książek podczas praktycznych zajęć. Następnie zobaczyliśmy jak wygląda olbrzymi magazyn Księgarni Tuliszków oraz odwiedziliśmy sklepik firmowy, gdzie mogliśmy zakupić książki.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie drukarni w Koninie. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak pracują maszyny w parku maszynowym. Dowiedzieliśmy się jaki jest proces produkcji książki: prepress, press i postpress, oraz na czym polega praca drukarza i introligatora.

Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się na posiłek do restauracji McDonald's.

Wycieczkę uznajemy za bardzo udaną! Jej walory edukacyjne pozwoliły nam rozwinąć zamiłowania czytelnicze, doświadczyć specyfiki pracy wydawnictwa, księgarni i drukarni.

Kto wie? Może ktoś z nas zostanie w przyszłości pisarzem!

 

Ewelina Czerniak

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności