Dziś jest sobota, 29.01.2022, imieniny Franciszka, Zdzisława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Klasy ósme w byłym niemieckim Obozie Zagłady w Chełmnie nad Nerem

Klasy ósme w byłym niemieckim Obozie Zagłady w Chełmnie nad Nerem

Oboz 4

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie jest miejscem szczególnym, świadkiem Holocaustu. Powstało w miejscu , gdzie w latach 1941 – 1945 funkcjonował  pierwszy na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką obóz zagłady.

16 listopada, w to szczególne miejsce pamięci udali się uczniowie klas ósmych. Młodzież naszej szkoły miała okazję zobaczyć miejsce największej masowej zagłady ludności żydowskiej zamieszkującej tereny Kraju Warty oraz więźniów z łódzkiego getta. Zwiedzanie rozpoczęło się od  sali, w której  umieszczone są fotografie opowiadające w jaki sposób funkcjonował obóz. Następnie przewodnik poprowadził  zwiedzających do ruin pałacu, w którym przetrzymywano Żydów oraz na wystawę stałą zorganizowaną w ocalałym spichlerzu. Tam uczniowie obejrzeli wystawę przedmiotów, które należały do pomordowanych oraz wysłuchali nagrania, w którym naoczny świadek  łamiącym się głosem opowiada o tym, czego doświadczył i co widział pracując w tym miejscu jako trzynastolatek. Na koniec tej części zwiedzania uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych.

Następnie uczniowie przebywali w miejscu, gdzie odtworzone zostały zarysy fundamentów krematorium oraz pod pomnikiem, który reprezentuje „ścianę pamięci”.

Ostatnim punktem tej jakże ważnej lekcji historii był pomnik upamiętniający pomordowanych Żydów.

Wyjazd do byłego niemieckiego obozu zagłady był dla uczniów niepowtarzalną lekcją, uczestnicy wyjazdu zetknęli się ze zbrodnią, która wstrząsnęła światem, wykroczyła też poza granice ludzkiego pojmowania.

                                                                                                                                                      UK


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności