Dziś jest niedziela, 05.02.2023, imieniny Agaty, Adelajdy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Kolejny czwartek, kolejny wieczorek profilaktyczny!

Kolejny czwartek, kolejny wieczorek profilaktyczny!

Uczennice klas 8 podczas wieczoru profilaktycznego

W czwartek 1 grudnia odbył się kolejny wieczorek profilaktyczny. Naszym gościem       specjalnym była Pani Dżesika Gawron- psycholog, psychoterapeuta oraz koordynator ds. zdrowia psychicznego w Turku. Na tym spotkaniu kontynuowane były techniki radzenia sobie ze stresem.

Stres to uczucie które towarzyszy nam jako odpowiedź naszego organizmu na różne chociażby niepokojące dla nas wydarzenia, sytuacje.

 Stres odczuwa każdy z nas, i każdy inaczej. Niektórzy ze stresu będą się jąkać i pocić, a inni będą czuć ból brzucha,  nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej.

 Czy stres to coś złego? I tak, i nie. Jeśli stres trwa przez chwilę, np. przed kartkówką, ale po odczuwamy ulgę to jest to tzw. pozytywny stres. Działa on jak taka siła napędowa -motywuje i pobudza nas do działania. Jeśli natomiast stres trwa cały czas, budzimy  się i od razu się stresujemy, nie wiedząc nawet czemu, to  jest to negatywny stres. Wyniszcza on bowiem organizm-może przyczyniać się do kłopotów ze snem, lęków, nerwicy, a nawet stanów depresyjnych czy samej  depresji.

 No dobra, wiemy już co to jest itd., ale jak sobie z nim radzić? Jest parę technik, których wraz z innymi uczennicami się nauczyłam.

 

Nową techniką poznaną na wieczorku była tzw. technika wizualizacji. Położyłyśmy się na miękkich kocach oraz poduchach i relaksowałyśmy się. W tle leciała spokojna muzyka oraz głos lektora. Było zgaszone światło, a wokół nas były pozapalane świeczki. Praktycznie wszystkie stwierdziłyśmy, że nas to uspokoiło, przestałyśmy myśleć o jutrzejszym dniu i przejmować się różnymi rzeczami. Tego typu wizualizacje możemy swobodnie wykonywać w domu, a znaleźć je możemy chociażby na YouTube.  Nauczyłyśmy się także jak właściwie stosować techniki oddechowe.

 

Pod koniec spotkania wszystkie uznałyśmy,  że skorzystamy z poznanych  technik oraz,  że chętnie       przyjdziemy na kolejny wieczorek.

 

Julia Białas 8c


Pozostałe aktualności