Dziś jest poniedziałek, 27.05.2024, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Międzynarodowy Dzień Liczby π

Międzynarodowy Dzień Liczby π

Uczniowie na tle wystawy dotyczacej liczby pi

„Daj, o pani, o boska Mnemozyno, pi liczbę, którą też zowią ponętnie ludolfiną, pamięci przekazać…”- ten i inne wiersze- w których liczby liter w poszczególnych wyrazach są takie, jak zajmujące to samo miejsce cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby nazywanej stałą Archimedesa, a wyrażającej stały stosunek obwodu koła i długości jego średnicy - można układać, aby zapamiętać dowolnie dokładną wartość liczby π.

Wtajemniczeni wiedzą, że wystarczającym i najczęściej stosowanym przybliżeniem liczby π jest 3,14, co zapisane w notacji amerykańskiej oznacza datę 14 marca. Tego właśnie dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby π.

Z tej okazji nauczyciele matematyki Szkoły Podstawowej w Malanowie zaproponowali uczniom wykonanie prac dotyczących tej najsłynniejszej liczby. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji i wykonali wiele ciekawych prezentacji oraz plakatów dotyczących historii, ciekawostek i zastosowań liczby, bez której wiele dziedzin naszego życia nie może się obejść.

Z wyświetlanymi na korytarzu szkolnym prezentacjami oraz zaprezentowanymi na tablicach ustawionych na szkolnym holu plakatami uczniowie mogli się zapoznać podczas przerw, co też czynili z dużym zainteresowaniem.

KM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności