Dziś jest środa, 29.03.2023, imieniny Wiktoryna, Helmuta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Nasz Patron - Powstańcy Wielkopolscy

Nasz Patron - Powstańcy Wielkopolscy

Uczniowie na apelu. Hala sportowa

„ Z Bogiem w sercu z bronią w ręku, wobec wroga Ojczyzny bez lęku.”

  Dzień Patrona to ważny element tradycji naszej szkoły. Co roku obchodzony jest więc szczególnie uroczyście. 12 stycznia 2023 r. odbyła się akademia, którą przygotowała klasa 8b pod kierunkiem wychowawczyni pani Katarzyny Tomczyk. Galę uświetnili  swoją obecnością goście – Wójt Gminy  pan Ireneusz Augustyniak i przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Lament. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. Montaż słowno – muzyczny bogaty był w treści merytoryczne, przeplatany pięknymi wierszami i jeszcze piękniejszymi utworami muzycznymi w wykonaniu instrumentalistów, solistów i chóru szkolnego.

   Trzeba pamiętać, że powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r., było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Iskrą, która wznieciła zryw, był przyjazd do Poznania polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze. Dla mocarstw koalicyjnych stało się najbardziej wymownym świadectwem i nieodpartym argumentem polskości Wielkopolski.

       Uczniowie pogłębiali także wiedzę na temat Patrona biorąc udział w etapie szkolnym XV edycji Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „ Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”. Z trudnymi pytaniami zmagało się 24 uczestników. Wszyscy wykazali się szeroką wiedzą.  Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie: Maria Nawrocka kl.8c, Eryk Kapusta kl. 8b,Michał Sęk kl. 5b,Alicja Czerniak kl.7a, Stella Rosiak kl.6a,Olaf Witkowski kl. 6a i będą reprezentować naszą szkołę w etapie finałowym.

 

Natomiast uczniowie klas ósmych  swoją wiedzę o II wojnie światowej sprawdzili w konkursie szkolnym. Zwycięzcami zostali:

Maria Nawrocka   kl. 8c

Eryk Kapusta    kl. 8 b

Filip Podębski  kl. 8 a

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                          

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
                                                                                                                                                          KT, KN
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności