Dziś jest poniedziałek, 15.07.2024, imieniny Włodzimierza, Henryka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Ostanie spotkanie z muzyką pt. „W gorących wakacyjnych rytmach".

Ostanie spotkanie z muzyką pt. „W gorących wakacyjnych rytmach".

Audycja muzyczna czerwiec (2)

Ostatni szkolny koncert w tym roku poświęcony był tańcom narodowym.        

Polonez zwany także chodzonym, swoją nazwę zawdzięcza stylowi kroków dostojnego chodu. Uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy.  Międzynarodowa nazwa polonez zapożyczona została z języka francuskiego – la danse polonaise, „taniec Polski”. Polonez jest tańcem uroczystym, dziś tańczony przede wszystkim na studniówkach i balach szkolnych.

Mazur jest jednym z najbardziej znanych tańców narodowych Polski. Jest on nierozerwalnie związany z polską tradycją i historią. Mazur stał się wyrazem polskiego ducha walki, symbolizując tęsknotę za wolnością i niezłomnością narodu. Wyróżnia się dynamicznymi zmianami rytmu oraz bogatymi układami kroków m.in. krokiem hołubcowym. Do dziś kojarzy się Polakom z ułańską kawalerią i jej przepięknymi strojami.

Kujawiak zwany śpiącym jest tańcem wolnym i spokojnym. Jest typowym przejawem polskiego folkloru tanecznego, który polega na tańcu zbiorowym, wykonywanym wspólnie przez kobiety i mężczyzn. Do kujawiaka zaprosiła dzieci pani Ewa, uczniowie pod kierunkiem prowadzącej zaprezentowali krótki układ taneczny do kujawiaka.

Oberek, to także taniec zaliczany do polskiego folkloru, jednak o zupełnie innym charakterze. To taniec szybki, żywiołowy i wesoły. W południowej Polsce nazywany obertasem, a w innych częściach Polski owijakiem, obracanym, zawijaczem ze względu na charakter figur.

         Wszystkie zaprezentowane tańce wygrywał dla dzieci na akordeonie pan Sławomir. Ten ciekawy i bardzo bogaty w treści i ciekawostki koncert pozostanie w pamięci uczniów na całe wakacje, a kto wie, może w czasie wakacyjnych wędrówek zatańczą go wraz z przyjaciółmi.

       Życzymy miłych wakacji z muzyką i tańcem w tle!

 

                                                                           E. Stelmaszak


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności