Dziś jest środa, 10.08.2022, imieniny Borysa, Filomeny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Szkolny Konkurs Historyczny – „Józef Wybicki i Hymn Polski”

Szkolny Konkurs Historyczny – „Józef Wybicki i Hymn Polski”

Laureaci konkursu Jozef Wybicki i hymn Polski

Sejm Rzeczypospolitej uchwalił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.  Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs „Józef Wybicki i Hymn Polski”  Uczniowie pogłębili wiedzę o życiu i działalności i tego wybitnego pisarza i polityka. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością tematu, różnice w wynikach były niewielkie. Zwycięzcami zostali: I miejsce – Maria Nawrocka kl. VII c, II miejsce – Michał Sęk kl. IV b, III miejsce – Amelia Adamczak – kl. VIII  c. Wszystkim gratulujemy.

Józef Wybicki zmarł 200 lat temu w 1822 r. w Manieczkach w Wielkopolsce. Jak wszyscy wiedzą jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” Pieśń, którą Wybicki stworzył w lipcu 1797 r, we włoskiej miejscowości Reggio Emilia i od 225 lat jest dla wszystkich Polaków patriotycznym wyznaniem wiary.

W 2022 roku obchodzimy też 95. rocznicę ustanowienia jej oficjalnie Hymnem Polski jako „Mazurek Dąbrowskiego”.

Zgłębianie wiedzy o autorze i o narodzinach pieśni, i o drodze, jaką przeszła przemieniając się z pieśni żołnierskiej w pieśń narodową i hymn państwowy powinno być obowiązkiem Polaków. Cieszy fakt, że nasi uczniowie to rozumieją.

 

 

                                                                                                     KN


Pozostałe aktualności