Dziś jest środa, 10.08.2022, imieniny Borysa, Filomeny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Toruń – miasto Mikołaja Kopernika, tam „gotyk jest na dotyk”

Toruń – miasto Mikołaja Kopernika, tam „gotyk jest na dotyk”

Bulwary Wislane w Toruniu

Tuż przed końcem roku szkolnego uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Malanowie, w dn.: 21.06.2022r., pojechali na wycieczkę do Torunia. Mimo niepewnej pogody, ale za to w pogodnych nastrojach o godz.: 6:30 wyruszyli na swoją pierwszą całodniową wycieczkę. Podróż minęła szybko, a Toruń powitał małych turystów słońcem. Zwiedzanie rozpoczęto od „mocowania się” z Krzywą Wieżą, i wizyty w Muzeum Piernika. Tam, dzieci poznały składniki i przepis na najlepsze toruńskie pierniki, nauczyły się też sztuki ich wyrobu i wypieku. Samodzielnie wykonane pierniki pozwoliły uzyskać tytuł czeladniczy. To była ciekawa lekcja sztuki kulinarnej, która dostarczyła mnóstwo przyjemności i radości. Po drodze do autokaru młodzi turyści słuchali fragmentów historii i podziwiali wyjątkową architekturę Starego Miasta, gdzie jak mówił pan przewodnik: „gotyk jest na dotyk”. Podczas spaceru zobaczyli ruiny Zamku Krzyżackiego.                              

       Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki – Młyn Wiedzy. Pobyt okazał się ogromną dawką wiedzy i zabawy. Stworzone w sposób interaktywny stanowiska pozwalały, aby dzieci mogły same, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać  zjawiska z różnych dziedzin nauki. Kolejne piętra dostarczały nowych, coraz ciekawszych wrażeń, a czas tam spędzony minął bardzo szybko.

     Przed obiadem udało się jeszcze zdążyć na rejs statkiem po Wiśle, skąd można było podziwiać piękne widoki na Stare Miasto. Pod koniec rejsu na niebie pojawiły się chmury i zaczęły spadać na głowy krople deszczu, które radosne dzieci szybko rozgoniły wesołym śpiewem i dobrym humorem. Potem  wycieczka udała się przed dom Mikołaja Kopernika, a po obiedzie do Planetarium - centrum popularyzacji kosmosu. Seans filmowy pt.: „Kolorowy kosmos”, zabrał dzieci w podróż po planetach i kosmosie. Tworząca sztuczne niebo kopuła wywołała wrażenie realnej podróży po wszechświecie. Toruń, to przede wszystkim Miasto Mikołaja Kopernika, którego pomnik stoi w rynku Starego Miasta. Pan przewodnik wspólnie z dziećmi opowiadał o dokonaniach wybitnego polskiego astronoma, oczywiście nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia. Uczniowie poznali też „Legendę o tym, jak Flisak żaby z Torunia wyprowadził”, a także o „Ośle –pręgierzu”. Wycieczka byłaby nie zaliczona bez zakupu pamiątek i pierników - to był ostatni punkt programu.                                        

     Pogoda, wbrew prognozom, okazała się sprzyjającą i podczas spaceru, nad Toruniem świeciło słonko. Potem nadszedł czas, aby wyruszyć w drogę powrotną do Malanowa. Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo ciekawych wrażeń, sporą dawkę wiedzy i mnóstwo radości. Zmęczone, ale bardzo zadowolone przed godz.: 21:00, wróciły do domu.W opiece nad dziećmi pomagały panie: Ewelina Kulec i Karolina Gałężewska.

                                                                                                    

                                                                                                      Justyna Pietrzak

                                                                                                      Małgorzata Wągiel


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności