Dziś jest środa, 25.05.2022, imieniny Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » Tydzień Dbania o Relacje

Tydzień Dbania o Relacje

Tydzien Dbania o Relacje zielono mi

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Szkoły Odpowiedzialne Cyfrowo, w dniach od 29 listopada do 3 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Dbania o Relacje

Poniedziałek upłynął pod hasłem: Więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu. Tego dnia w sposób szczególny wspieraliśmy materialnie rodzinę w potrzebie w  ramach lokalnej akcji charytatywnej Turkowska Paczka. Dbanie o relacje to po pierwsze: dostrzeganie wokół siebie ludzi, poznanie ich, po drugie: zauważenie ich problemów i potrzeb, i w końcu wsparcie dobrym słowem, gestem, uśmiechem czy pomocną dłonią.

We wtorek, w szkole królował kolor zielony, zgodnie z hasłem:  Masz zielone – grasz w zielone i pytanie zabronione. Uczniowie, którzy mieli na sobie jakąś zieloną odzież byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.  Tego dnia podczas lekcji był czas na rozmowy, śmiech i wzajemne poznanie od trochę innej strony.

Hasło kolejnego dnia to Muzyka łagodzi obyczaje i nie tylko. Podczas każdej przerwy rozbrzmiewała muzyka, wywołując uśmiech na twarzach słuchaczy, co odważniejsi uczniowie śpiewali lub nucili pod nosem, inni rozmawiali o muzyce, której lubią słuchać. Po raz kolejny uczniowie budowali dobre relacje.

W czwartek uczniowie mieli możliwość wyrażenia siebie plastycznie, przygotowując plakaty o budowaniu i dbaniu o relację. Dla jednych były to dobre gesty, słowa , inni zwrócili uwagę na potrzebę pielęgnowania przyjaźni, jeszcze inni na pomoc materialną dla potrzebujących.

Ostatni dzień Tygodnia Dbania o Relacje dostarczył wszystkim mnóstwo radości i dobrej zabawy. Tego dnia królowała w szkole „fotobudka” . Uczniowie mogli ukryć swoje twarze za śmiesznymi gadżetami : peruki, kapelusze, okulary. Jednak na pewno nie ukrywali swoich uczuć i emocji. Po raz kolejny, poprzez zabawę i  bycie ze sobą zacieśniali stare przyjaźnie i budowali nowe.

W klasach młodszych uczniowie – oprócz wymienionych wyżej zadań - przynieśli do szkoły swoje zdjęcia z wczesnego dzieciństwa a następnie próbowali odgadnąć czyje to zdjęcie. Nie było łatwo rozpoznać w rocznym bobasku poważnego trzecioklasistę. Zabawy było co niemiara. Wiele radości dostarczyły również kartki pocztowe z miłym słowem, pięknym rysunkiem czy życzeniami, które krążyły pomiędzy klasami. Kolejnym pomysłem była zabawa: Weź sobie miłe słowo i podaj dalej. Uczniowie odrywali karteczki z miłymi słowami dla siebie lub dawali je koledze np.: Doceń siebie, Dajesz mi uśmiech, Jesteś wspaniałym człowiekiem, Jesteś wyjątkowy. Każdy człowiek, czy mały czy też duży potrzebuje usłyszeć, że jest ważny, niepowtarzalny, daje radość. Słowa te budują nasze poczucie  wartości. Poza tym odbywały się maratony gier planszowych oraz zajęcia na temat dobrej komunikacji  w ramach programu Przyjaciele Zippiego.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w obchody Tygodnia Dbania o Relacje. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy siebie nawzajem. Potrzebujemy relacji opartych na serdeczności, otwartości, szczerości, zaufaniu, kulturze osobistej i wzajemnym szacunku.

 

                                                                                              Aneta Drzewiecka  Karolina Niespodziańska


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności