Dziś jest środa, 25.05.2022, imieniny Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Malanowie » Aktualności » „ Z czynu powstańczego ludu Wielkopolski zrodziła się wolność”

„ Z czynu powstańczego ludu Wielkopolski zrodziła się wolność”

Okolicznosciowa gazetka o Powstancach Wlkp.

„ Z czynu powstańczego ludu Wielkopolski zrodziła się wolność”

Listopad 1918 roku to czas radosnego entuzjazmu. Polacy cieszyli się z odradzania niepodległego państwa. Na budynki państwowe wracały białe orły i barwy narodowe. Niestety Wielkopolska nie od razu weszła w skład Rzeczypospolitej.

Czynnikiem, który zdecydował o jej etnograficznej, narodowej i państwowej przynależności było Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku.

Było to pierwsze w naszych dziejach zwycięskie powstanie, które bezspornie wpłynęło na przyznanie Poznańskiego Polsce. O powodzeniu powstania zadecydował głównie masowy i spontaniczny udział całego społeczeństwa wielkopolskiego.Wielka też była ofiarność i danina krwi społeczeństwa Wielkopolski. Podczas walk powstańczych życie oddało około 2 tys. ochotników i żołnierzy, około6 tysięcy powstańców zostało rannych. Większość z nich stanowili chłopi, rzemieślnicyi robotnicy z Wielkopolski.

Powstańcy Wielkopolscy pokazali, jak należy spełniać obowiązek wobec Ojczyzny. Trzeba, aby pamięć o nich wiecznie trwała i żyła.  Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim winniśmy oddawać hołd i cześć!

Aby podtrzymać pamięć o tamtych czasach i ludziach,uczniowie klasy 8c pod opieką wychowawcy Pana Krzysztofa Mruka przy wsparciu chóru szkolnego pod opieką Pani Katarzyny Tomczyk, przygotowali akademię poświęconą naszemu patronowi, która została zaprezentowana społeczności szkolnej 13 stycznia podczas lekcji wychowawczej. Nagraniem akademii zajął się Pan Mariusz Herbich.

Ponadto w szkole przygotowana została wystawa poświęcona bohaterom powstania, a Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościową gazetkę.

Należy też pamiętać, że 1 października 2021 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 27 grudnia  Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uznając je za święto państwowe.

                                                                                                                                      KM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności